MBA02040C5361FRP00
Mfr.Part #
MBA02040C5361FRP00
Description
RES 5.36K OHM 0.4W 1% AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Diameter :
1.6mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Max Operating Temperature :
155°C
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
Power (Watts) :
0.4W
Resistance :
5.36kOhms
Radiation Hardening :
No
Length :
3.6068mm
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
200V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
400mW
Max Power Dissipation :
400mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Plating :
Tin
Vishay MBA02040C5361FRP00
Through Hole 5.36kOhms, 0.4W, Metal Film,