MBA02040C5109FCT00
Mfr.Part #
MBA02040C5109FCT00
Description
RES 51 OHM 0.4W 1% AXIAL
Axial
Contact Plating :
Tin
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.4W
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Shape :
Wire
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Diameter :
1.6mm
Max Power Dissipation :
400mW