MBA02040C5103FRP00
Mfr.Part #
MBA02040C5103FRP00
Description
RES 510K OHM 0.4W 1% AXIAL
No
Packing Method :
TR, 10 INCH
Max Power Dissipation :
400mW
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Resistance :
510kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Construction :
Tubular
Factory Lead Time :
8 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.4W
Pbfree Code :
yes
Diameter :
1.6mm
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Vishay MBA02040C5103FRP00
Through Hole FIXED RESISTOR, 510kOhm, 0.4W, Metal Film,