MBA02040C4750FRP00
Mfr.Part #
MBA02040C4750FRP00
Description
RES 475 OHM 0.4W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-55°C
No
Number of Pins :
2
Max Power Dissipation :
400mW
Resistance :
475Ohms
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Metal Film
Lead Pitch :
5mm
Length :
3.6mm
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Diameter :
500 µm
Published :
Power (Watts) :
0.4W
Voltage - Rated :
200V
Tolerance :
±1%
Diameter :
1.6mm
Power Rating :
400mW
Max Operating Temperature :
155°C
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
MBA/SMA 0204 - Professional
Voltage - Rated DC :
200V
Package / Case :
Axial
Termination :
Vishay MBA02040C4750FRP00
475Ohms, 0.4W, Metal Film,