MBA02040C4703FRP00
Mfr.Part #
MBA02040C4703FRP00
Description
RES 470K OHM 0.4W 1% AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tin
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
200V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Tubular
Lead Pitch :
5mm
Resistance :
470kOhm
Max Power Dissipation :
400mW
Power (Watts) :
0.4W
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
1.6mm
Terminal Shape :
Wire
Feature :
Automotive AEC-Q200
Power Rating :
400mW
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
500 µm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Lead Free
Packing Method :
TR, 10 INCH
Vishay MBA02040C4703FRP00
Through Hole FIXED RESISTOR, 470kOhm, 0.4W, Metal Film,