MBA02040C4123DCT00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBA02040C4123DCT00
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 412K OHM 0.4W 0.5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package / Case :
Axial
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±0.5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Plating :
Tin
Feature :
Automotive AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Radiation Hardening :
No
Published :
Resistance :
412kOhms
Power (Watts) :
0.4W
Series :
MBA/SMA 0204 - Professional
Lead Free :
Lead Free
Length :
3.6068mm
Max Operating Temperature :
155°C
Composition :
Metal Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Diameter :
1.6mm
Max Power Dissipation :
400mW
Vishay MBA02040C4123DCT00
Through Hole 412kOhms, 0.4W, Metal Film,