MBA02040C2942FRP00
Mfr.Part #
MBA02040C2942FRP00
Description
RES 29.4K OHM 0.4W 1% AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Contact Plating :
Tin
Through Hole
Length :
3.6mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Composition :
Metal Film
Max Operating Temperature :
155°C
Max Power Dissipation :
400mW
Diameter :
1.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
400mW
Lead Pitch :
5mm
Power (Watts) :
0.4W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
Voltage - Rated DC :
200V
Lead Diameter :
500 µm
Tolerance :
±1%
Termination :
Resistance :
29.4kOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
200V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Vishay MBA02040C2942FRP00
Through Hole 29.4kOhms, 0.4W, Metal Film,