MBA02040C2700FCT00
Mfr.Part #
MBA02040C2700FCT00
Description
RES 270 OHM 0.4W 1% AXIAL
Resistance :
270Ohm
Diameter :
1.6mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Packing Method :
Ammo Pack
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
Published :
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
400mW
Mount :
Through Hole
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.4W
Construction :
Tubular
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
2
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C