MBA02040C2611FRP00
Mfr.Part #
MBA02040C2611FRP00
Description
RES 2.61K OHM 0.4W 1% AXIAL
Metal Film
Voltage - Rated DC :
200V
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
400mW
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
Resistance :
2.61kOhms
Power (Watts) :
0.4W
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
400mW
Diameter :
1.6mm
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
155°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Published :
Length :
3.6068mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Vishay MBA02040C2611FRP00
Through Hole 2.61kOhms, 0.4W, Metal Film,