MBA02040C2550FRP00
Mfr.Part #
MBA02040C2550FRP00
Description
RES 255 OHM 0.4W 1% AXIAL
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.4W
MBA/SMA 0204 - Professional
Pbfree Code :
yes
Construction :
Tubular
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Metal Film
Terminal Shape :
Wire
Diameter :
1.6mm
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
Max Power Dissipation :
400mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
200V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
Axial
Packing Method :
TR, 10 INCH
Resistance :
255Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
Power Rating :
400mW
Vishay MBA02040C2550FRP00
Through Hole FIXED RESISTOR, 255Ohm, 0.4W, Metal Film,