MBA02040C2409FRP00
Mfr.Part #
MBA02040C2409FRP00
Description
RES 24 OHM 0.4W 1% AXIAL
MBA/SMA 0204 - Professional
Construction :
Tubular
Packing Method :
TR, 10 INCH
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±1%
Resistance :
24Ohm
Diameter :
1.6mm
Power (Watts) :
0.4W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Automotive AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
400mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C