MBA02040C2404FRP00
Mfr.Part #
MBA02040C2404FRP00
Description
RES 2.4M OHM 0.4W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Diameter :
1.6mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±1%
Resistance :
2.4MOhm
Construction :
Tubular
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
400mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.4W