MBA02040C2051FRP00
Mfr.Part #
MBA02040C2051FRP00
Description
RES 2.05K OHM 0.4W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±1%
Feature :
Automotive AEC-Q200
Published :
Length :
3.6068mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
8 Weeks
Voltage - Rated DC :
200V
Max Operating Temperature :
155°C
Resistance :
2.05kOhms
Diameter :
1.6mm
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
0.4W
Power Rating :
400mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
400mW
Vishay MBA02040C2051FRP00
Through Hole 2.05kOhms, 0.4W, Metal Film,