MBA02040C1874FC100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBA02040C1874FC100
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.87M OHM 0.4W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
400mW
Lead Pitch :
5mm
Packing Method :
Ammo Pack
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Automotive AEC-Q200
Resistance :
1.87mOhm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Packaging :
Tape and Box (TB)
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Composition :
Metal Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
MBA/SMA 0204 - Professional
Construction :
Tubular
Weight :
124.993047mg
Tolerance :
±1%
Diameter :
1.6mm
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
Wire
Published :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
400mW
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
Power (Watts) :
0.4W