MBA02040C1803DRP00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBA02040C1803DRP00
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 180K OHM 0.4W 0.5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Axial
Diameter :
1.6mm
Resistance :
180kOhms
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Metal Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
400mW
Feature :
Automotive AEC-Q200
Tolerance :
±0.5%
Max Operating Temperature :
155°C
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
3.6068mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.4W
Published :
Series :
MBA/SMA 0204 - Professional
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Vishay MBA02040C1803DRP00
Through Hole 180kOhms, 0.4W, Metal Film,