MBA02040C1800FRP00
Mfr.Part #
MBA02040C1800FRP00
Description
RES 180 OHM 0.4W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Terminal Shape :
Wire
Power (Watts) :
0.4W
Metal Film
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
1.6mm
Package / Case :
Axial
Mount :
Through Hole
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Tubular
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%
Resistance :
180Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
Factory Lead Time :
8 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
400mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
Packing Method :
TR, 10 INCH
Vishay MBA02040C1800FRP00
Through Hole FIXED RESISTOR, 180Ohm, 0.4W, Metal Film,