M40-3202045R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M40-3202045R
Manufacturer
Harwin
Description
CONN HEADER SMD 40POS 1MM
Stock
163
In Stock :
163
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Headers, Male Pins
Termination :
Solder
Total Number of Contacts :
40
Housing Color :
Black
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Series :
M40
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Mount :
Surface Mount
Feature :
Board Guide, Pick and Place
Mixed Contacts :
No
Contact Resistance :
30mOhm
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
PCB Contact Row Spacing :
3.6068 mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Durability :
300 Cycles
DIN Conformance :
No
Orientation :
Straight
Current Rating (Amps) :
1A
Style :
Board to Board
Contact Length - Mating :
0.071 1.80mm
Mounting Type :
Surface Mount
IEC Conformance :
Contact Type :
Male Pin
UL Flammability Code :
94V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reference Standard :
UL
Number of Positions Loaded :
All
Reliability :
COMMERCIAL
Filter Feature :
Housing Material :
Thermoplastic
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Additional Feature :
RoHS Compliant
Number of Positions :
40
JESD-609 Code :
e4
Number Of PCB Rows :
2
Insulation Height :
0.059 1.50mm
Published :
2007
Operating Temperature :
-40°C~105°C
REACH SVHC :
No SVHC
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
Depth :
3.2mm
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Row Spacing - Mating :
0.039 (1.00mm)
MIL Conformance :
Connector Type :
Header
Contact Shape :
Square
Number of Rows :
2
Pbfree Code :
yes
Contact Gender :
Male
Shrouding :
Unshrouded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Terminal Pitch :
1mm
Length :
20mm
Number of Conductors :
ONE
Contact Material :
Brass
Fastening Type :
Push-Pull
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
M40-3202045R
Harwin M40-3202045R
M40 Series 2-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled 40-Position Board to Board 0.059 1.50mm Height