M40-1100800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M40-1100800
Manufacturer
Harwin
Package / Case
SIL
Datasheet
Download
Description
CONN RCPT HSG 8POS 1.00MM
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Series :
M40
Orientation :
Straight
Reference Standard :
UL
Depth :
5mm
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Max Current Rating :
1A
Contact Termination :
Crimp
Voltage - Rated AC :
50V
Packaging :
Bulk
Body/Shell Style :
PLUG
Current Rating :
1A
Contact Resistance :
20mOhm
Max Operating Temperature :
85°C
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
No
Housing Material :
Polybutylene
Pbfree Code :
yes
Length :
11mm
Mount :
Cable, Free Hanging, PCB
Pitch :
0.039 1.00mm
Min Operating Temperature :
-25°C
UL Flammability Code :
94V-0
Width :
2.8mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Rated Current (Signal) :
1A
Number of Rows :
1
Max Voltage Rating (AC) :
50V
Material :
Thermoplastic
Published :
Note :
Contacts Not Included
Total Number of Contacts :
8
Package / Case :
SIL
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
Connector Type :
Receptacle
Contact Design :
PREASSEM CONN
ECCN Code :
EAR99
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
REACH SVHC :
No SVHC
MIL Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
8
Insulation Resistance :
100MOhm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Female Socket
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mixed Contacts :
Reliability :
COMMERCIAL
DIN Conformance :
Datasheets
M40-1100800
Harwin M40-1100800
1 Rows Receptacle Bulk 8 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp M40 Polybutylene
M40-1100800 Overview
M40-1100800 Features
M40 series
M40-1100800 Applications
There are a lot of Harwin Inc.
M40-1100800 Rectangular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM