M40-1200500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M40-1200500
Manufacturer
Harwin
Description
CONN RCPT HSG 10POS 1.00MM
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
ECCN Code :
EAR99
Pitch :
0.039 1.00mm
Contact Design :
PREASSEM CONN
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Option 1 :
LOCKING
DIN Conformance :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Female Socket
Color :
White
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
10
Fastening Type :
Push-Pull
UL Flammability Code :
94V-0
Body/Shell Style :
PLUG
Insulation Material :
POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
HTS Code :
Number of Rows :
2
Operating Temperature (Max) :
85°C
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
10
Filter Feature :
No
Mixed Contacts :
Series :
M40
MIL Conformance :
Connector Type :
Receptacle
Reference Standard :
UL
Pbfree Code :
yes
Body Length or Diameter :
0.315 inch
Body Depth :
0.197 inch
IEC Conformance :
Rated Current (Signal) :
1A
Body Breadth :
0.193 inch
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Note :
Contacts Not Included
Reliability :
COMMERCIAL
Datasheets
M40-1200500
Harwin M40-1200500
2 Rows Receptacle Bulk White 10 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp M40
M40-1200500 Overview
M40-1200500 Features
M40 series
M40-1200500 Applications
There are a lot of Harwin Inc.
M40-1200500 Rectangular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM