LXZ35VB271M8X20LL
Mfr.Part #
LXZ35VB271M8X20LL
Description
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL
Impedance :
80mOhm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current :
810mA
Diameter :
8mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
270μF
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
3.5052mm
Ripple Current @ High Frequency :
810mA @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
405mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Voltage - Rated DC :
35V
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Life (Hours) :
3000 hours
Height :
20mm
Datasheets
LXZ35VB271M8X20LL
United Chemi-Con LXZ35VB271M8X20LL
LXZ 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 810mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can