LXZ35VB272M18X30LL
Mfr.Part #
LXZ35VB272M18X30LL
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
3.33A
Voltage - Rated DC :
35V
Ripple Current @ High Frequency :
3.33A @ 100kHz
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height :
30mm
Capacitance :
2700μF
Diameter :
18mm
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.181 30.00mm
Impedance :
18mOhm
Lead Pitch :
7.493mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.4975A @ 120Hz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Life (Hours) :
8000 hours
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Datasheets
LXZ35VB272M18X30LL
United Chemi-Con LXZ35VB272M18X30LL
LXZ 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.33A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can