LXZ35VB182M16X25LL
Mfr.Part #
LXZ35VB182M16X25LL
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Ripple Current @ High Frequency :
2.56A @ 100kHz
Ripple Current :
2.56A
Tolerance :
±20%
Height :
25mm
Lead Free :
Contains Lead
Termination :
Radial
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Capacitance :
1800µF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
35V
Diameter :
16mm
Life (Hours) :
8000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
1.536A @ 120Hz
Impedance :
22mOhm
Datasheets
LXZ35VB182M16X25LL
United Chemi-Con LXZ35VB182M16X25LL
LXZ 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.56A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can