LSR3700008201KR500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LSR3700008201KR500
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 8.2K OHM 1/2W 10% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
8.2kOhm
Voltage - Rated DC :
70.7V
Composition :
Metal Film
Temperature Coefficient :
-600/ +200ppm/°C
Published :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±10%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.157Diax0.354L 4.00mmx9.00mm
Series :
LSR37
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Feature :
High Voltage, Pulse Withstanding
Reach Compliance Code :
Unknown
Vishay LSR3700008201KR500
FIXED RESISTOR, 8.2kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,