LSR3700006801KR500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LSR3700006801KR500
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 6.8K OHM 1/2W 10% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
High Voltage, Pulse Withstanding
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
500mW
Reach Compliance Code :
Unknown
Composition :
Metal Film
Tolerance :
±10%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
70.7V
Series :
LSR37
Published :
Package / Case :
Axial
Resistance :
6.8kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Power Rating :
500mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
-600/ +200ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.157Diax0.354L 4.00mmx9.00mm
Vishay LSR3700006801KR500
FIXED RESISTOR, 6.8kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,