LSR3700002201KR500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LSR3700002201KR500
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.2K OHM 1/2W 10% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Metal Film
Resistance :
2.2kOhm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Series :
LSR37
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reach Compliance Code :
Unknown
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.157Diax0.354L 4.00mmx9.00mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
Axial
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
-600/ +200ppm/°C
Feature :
High Voltage, Pulse Withstanding
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Published :
Vishay LSR3700002201KR500
FIXED RESISTOR, 2.2kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,