LQS2V391MELB35
Mfr.Part #
LQS2V391MELB35
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP
Stock
138
In Stock :
138
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current :
1.3A
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
10mm
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.15
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Published :
2015
Factory Lead Time :
17 Weeks
Leakage Current :
1.1mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
350V
Series :
LQS
Diameter :
30mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Capacitance :
390µF
Life (Hours) :
3000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
1.3A @ 120Hz
Number of Terminations :
2
Length :
35mm
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C~105°C
HTS Code :
Ripple Current @ High Frequency :
1.859A @ 50kHz
EAR99
Tolerance :
±20%
Termination :
Snap in
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Datasheets
LQS2V391MELB35
Nichicon LQS2V391MELB35
LQS 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.3A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In