LQR2W562MSEJBB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LQR2W562MSEJBB
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
5600µF
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Tan Delta :
0.15
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Chassis Mount
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Factory Lead Time :
21 Weeks
Height Seated (Max) :
5.236 133.00mm
Terminal Shape :
Binding Post
Leakage Current :
4.76mA
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
19.1A @ 120Hz
Voltage - Rated :
450V
Diameter :
90mm
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Length :
130mm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Surface Mount :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
450V
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
LQR
Ripple Current @ High Frequency :
26.74A @ 10kHz
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
LQR2W562MSEJBB
LQR 5600μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals