LQR2G123MSEJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LQR2G123MSEJ
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage :
400V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
LQR
Published :
Polarization :
Polar
HTS Code :
Ripple Current :
37.6A
Tan Delta :
0.15
Life (Hours) :
5000 hours
Terminal Shape :
Binding Post
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Termination :
Screw
Diameter :
90mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Feature :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Chassis Mount
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Height Seated (Max) :
6.811 173.00mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
12000µF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current :
5mA
Height :
170mm
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
31.8008mm
Mount :
Chassis Mount, Clamp
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
37.6A @ 120Hz
Datasheets
LQR2G123MSEJ
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LQR2G123MSEJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:400V, Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals, Mounting Type:Chassis Mount, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-25°C~85°C, LQR2G123MSEJ pinout, LQR2G123MSEJ datasheet PDF, LQR2G123MSEJ amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LQR2G123MSEJ ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LQR2G123MSEJ
LQR 12000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 37.6A 3.543Dia 90.00mm -25°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals