LQR2V102MSEC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LQR2V102MSEC
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 350V SCREW
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mount :
Chassis Mount
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
1000µF
Height Seated (Max) :
4.055 103.00mm
Ripple Current :
4.3A
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
6.02A @ 10kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
21 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
35mm
Lead Pitch :
12.7mm
Ripple Current @ Low Frequency :
4.3A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Tan Delta :
0.15
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Leakage Current :
1.77mA
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Series :
LQR
Published :
Terminal Shape :
Binding Post
Mounting Type :
Chassis Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Voltage - Rated DC :
350V
Life (Hours) :
5000 hours
Feature :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Termination :
Screw
Length :
100mm
Datasheets
LQR2V102MSEC
Nichicon LQR2V102MSEC
LQR 1000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 4.3A 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals