LNY2W822MSEHBB
Mfr.Part #
LNY2W822MSEHBB
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
450V
Ripple Current @ Low Frequency :
20.1A @ 120Hz
Series :
LNY
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
28.14A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
6.811 173.00mm
Diameter :
76.2mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Surface Mount :
Tolerance :
±20%
Capacitance :
8200µF
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Length :
170mm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
450V
Packaging :
Bulk
Tan Delta :
0.25
Leakage Current :
5mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
LNY2W822MSEHBB
LNY 8200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals