LNY2G122MSEFBN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNY2G122MSEFBN
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SCREW
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
Voltage - Rated :
400V
Surface Mount :
No
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Diameter :
51mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reach Compliance Code :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
Length :
65mm
Ripple Current @ High Frequency :
9.94A @ 10kHz
Leakage Current :
2.08mA
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency :
7.1A @ 120Hz
Tan Delta :
0.25
Factory Lead Time :
21 Weeks
Series :
LNY
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Shape :
Binding Post
Lead Spacing :
0.866 22.00mm
Capacitance :
1200μF
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
2.677 68.00mm
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
LNY2G122MSEFBN
LNY 1200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals