LNY2W562MSEH
Mfr.Part #
LNY2W562MSEH
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW
Stock
5
In Stock :
5
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Screw
Diameter :
76.2mm
Voltage :
450V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Published :
2009
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
Binding Post
Feature :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
4.921 125.00mm
Height :
125mm
Ripple Current @ High Frequency :
24.64A @ 10kHz
Capacitance :
5600µF
Terminal Finish :
Aluminum (Al)
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
31.8008mm
Ripple Current :
17.6A
Dielectric Material :
Aluminium
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
17.6A @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
450V
Mount :
Chassis Mount, Clamp
Leakage Current :
4.76mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Datasheets
LNY2W562MSEH
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LNY2W562MSEH from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:450V, Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Terminations:2, Number of Pins:2, Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals, Mounting Type:Chassis Mount, LNY2W562MSEH pinout, LNY2W562MSEH datasheet PDF, LNY2W562MSEH amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LNY2W562MSEH ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LNY2W562MSEH
LNY 5600μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 17.6A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals