LNY2W332MSEG
Mfr.Part #
LNY2W332MSEG
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW
Stock
1
In Stock :
1
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Pitch :
28.6004mm
Diameter :
63.5mm
Voltage - Rated DC :
450V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Leakage Current :
3.66mA
Number of Pins :
2
Ripple Current @ High Frequency :
16.8A @ 10kHz
Published :
2009
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage :
450V
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
12A @ 120Hz
Pbfree Code :
yes
Height :
105mm
Capacitance :
3300µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
4.134 105.00mm
Mount :
Chassis Mount
Feature :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
12A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Terminal Finish :
Aluminum (Al)
Dielectric Material :
Aluminium
Termination :
Screw
Datasheets
LNY2W332MSEG
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LNY2W332MSEG from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals, Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Pins:2, Voltage:450V, Number of Terminations:2, Mounting Type:Chassis Mount, LNY2W332MSEG pinout, LNY2W332MSEG datasheet PDF, LNY2W332MSEG amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LNY2W332MSEG ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LNY2W332MSEG
LNY 3300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 12A 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar 28.6004mm Radial, Can - Screw Terminals