LNY2W222MSEGBB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNY2W222MSEGBB
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Mounting Type :
Chassis Mount
Leakage Current :
2.98mA
Diameter :
63.5mm
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Terminal Shape :
Binding Post
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
450V
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
450V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
3.465 88.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
9.8A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
13.72A @ 10kHz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Length :
85mm
Series :
LNY
Tan Delta :
0.25
Capacitance :
2200µF
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
LNY2W222MSEGBB
LNY 2200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals