LNY2V392MSEFBN
Mfr.Part #
LNY2V392MSEFBN
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 350V SCREW
LNY
Voltage - Rated :
350V
Tan Delta :
0.25
Ripple Current @ High Frequency :
20.72A @ 10kHz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
Diameter :
51mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
3.5mA
Surface Mount :
No
Mounting Type :
Chassis Mount
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Length :
130mm
Ripple Current @ Low Frequency :
14.8A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.866 22.00mm
Capacitance :
3900μF
Height Seated (Max) :
5.236 133.00mm
Datasheets
LNY2V392MSEFBN
LNY 3900μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals