LNY2V332MSEGBB
Mfr.Part #
LNY2V332MSEGBB
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SCREW
2
HTS Code :
Capacitance :
3300µF
Factory Lead Time :
21 Weeks
Surface Mount :
No
Length :
75mm
Voltage - Rated :
350V
Diameter :
63.5mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
18.34A @ 10kHz
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
3.071 78.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Leakage Current :
3.22mA
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.25
Ripple Current @ Low Frequency :
13.1A @ 120Hz
Datasheets
LNY2V332MSEGBB
LNY 3300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals