LNY2V183MSEJBB
Mfr.Part #
LNY2V183MSEJBB
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 350V SCREW
Ripple Current @ Low Frequency :
31.1A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
43.54A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
6.220 158.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Diameter :
90mm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Tan Delta :
0.25
2
Voltage - Rated :
350V
Tolerance :
±20%
Reach Compliance Code :
Compliant
Capacitance :
18000μF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
yes
Surface Mount :
No
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
155mm
Leakage Current :
5mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
LNY2V183MSEJBB
LNY 18000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals