LNY2V183MSEJ
Mfr.Part #
LNY2V183MSEJ
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 350V SCREW
Stock
4
In Stock :
4
Chassis Mount
Terminal Finish :
Aluminum (Al)
Ripple Current @ Low Frequency :
31.1A @ 120Hz
Factory Lead Time :
21 Weeks
Lead Pitch :
31.8008mm
Height Seated (Max) :
6.102 155.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Mount :
Chassis Mount
Feature :
GENERAL PURPOSE
Height :
155mm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Termination :
Screw
Binding Post
Voltage - Rated DC :
350V
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
31.1A
Number of Pins :
2
Leakage Current :
5mA
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Dielectric Material :
Aluminium
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
18000μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2009
Ripple Current @ High Frequency :
43.54A @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Bulk
Life (Hours) :
2000 hours
Diameter :
90mm
Datasheets
LNY2V183MSEJ
Nichicon LNY2V183MSEJ
LNY 18000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 31.1A 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals