LNY2V182MSEFBN
Mfr.Part #
LNY2V182MSEFBN
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 350V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tan Delta :
0.25
Number of Terminations :
2
Length :
70mm
Ripple Current @ High Frequency :
14A @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
350V
Lead Spacing :
0.866 22.00mm
Height Seated (Max) :
2.874 73.00mm
21 Weeks
Surface Mount :
Leakage Current :
2.38mA
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
1800µF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
HTS Code :
Ripple Current @ Low Frequency :
10A @ 120Hz
Diameter :
51mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
LNY2V182MSEFBN
LNY 1800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals