LNY2V103MSEJ
Mfr.Part #
LNY2V103MSEJ
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
2000 hours
Leakage Current :
5mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Chassis Mount
Voltage - Rated DC :
350V
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Height Seated (Max) :
3.740 95.00mm
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
21 Weeks
Lead Pitch :
31.8008mm
Ripple Current @ High Frequency :
32.9A @ 10kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
90mm
Published :
Polar
Ripple Current :
23.5A
Terminal Finish :
Aluminum (Al)
Packaging :
Bulk
Height :
95mm
Number of Terminations :
2
Feature :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Chassis Mount
Termination :
Screw
Terminal Shape :
Binding Post
Number of Pins :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
23.5A @ 120Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Capacitance :
10000µF
Datasheets
LNY2V103MSEJ
Nichicon LNY2V103MSEJ
LNY 10000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 23.5A 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals