LNY2V103MSEG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNY2V103MSEG
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Pins :
Life (Hours) :
2000 hours
Dielectric Material :
Aluminium
Polarization :
Polar
Capacitance :
10000µF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
2009
Terminal Finish :
Aluminum (Al)
Termination :
Screw
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Number of Terminations :
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
28.6004mm
Height :
165mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Chassis Mount
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ High Frequency :
32.48A @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
63.5mm
Leakage Current :
5mA
Ripple Current :
23.2A
Terminal Shape :
Binding Post
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
350V
Series :
LNY
Ripple Current @ Low Frequency :
23.2A @ 120Hz
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Chassis Mount
Height Seated (Max) :
6.496 165.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
LNY2V103MSEG
Nichicon LNY2V103MSEG
LNY 10000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 23.2A 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar 28.6004mm Radial, Can - Screw Terminals