LNY2G562MSEHBN
Mfr.Part #
LNY2G562MSEHBN
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
5600µF
Leakage Current :
4.49mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Surface Mount :
No
Polarization :
Polar
HTS Code :
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Diameter :
76.2mm
Terminal Shape :
Binding Post
Voltage - Rated :
400V
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Reach Compliance Code :
Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
17.6A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
24.64A @ 10kHz
LNY
Tan Delta :
0.25
Length :
105mm
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Height Seated (Max) :
4.252 108.00mm
Datasheets
LNY2G562MSEHBN
LNY 5600μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals