LNY2G472MSEGBB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNY2G472MSEGBB
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Reach Compliance Code :
Compliant
Tolerance :
±20%
Length :
125mm
Tan Delta :
0.25
Capacitance :
4700µF
Leakage Current :
4.11mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Shape :
Binding Post
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
HTS Code :
Mounting Type :
Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency :
16.1A @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Series :
LNY
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
5.039 128.00mm
Diameter :
63.5mm
Surface Mount :
No
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
22.54A @ 10kHz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Factory Lead Time :
21 Weeks
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
400V
Datasheets
LNY2G472MSEGBB
LNY 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals