LNY2G332MSEG
Mfr.Part #
LNY2G332MSEG
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW
Stock
33
In Stock :
33
Aluminum Electrolytic Capacitors
Feature :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Mount :
Chassis Mount, Clamp
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Leakage Current :
3.45mA
Mounting Type :
Chassis Mount
Height :
95mm
Height Seated (Max) :
3.740 95.00mm
Lead Pitch :
28.6004mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
400V
Dielectric Material :
Aluminium
Radial, Can - Screw Terminals
Terminal Finish :
Aluminum (Al)
Number of Pins :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current :
13A
Ripple Current @ Low Frequency :
13A @ 120Hz
Life (Hours) :
2000 hours
Voltage :
400V
Published :
2009
LNY
Termination :
Screw
Tolerance :
±20%
Diameter :
63.5mm
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Capacitance :
3300µF
Ripple Current @ High Frequency :
18.2A @ 10kHz
Terminal Shape :
Binding Post
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
LNY2G332MSEG
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LNY2G332MSEG from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Chassis Mount, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals, Number of Pins:2, Voltage:400V, LNY2G332MSEG pinout, LNY2G332MSEG datasheet PDF, LNY2G332MSEG amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LNY2G332MSEG ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LNY2G332MSEG
LNY 3300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 13A 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar 28.6004mm Radial, Can - Screw Terminals