LNUN7472MTEJ
Mfr.Part #
LNUN7472MTEJ
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 525V SCREW
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
21.28A @ 10kHz
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Capacitance :
4700µF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated :
525V
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
15.2A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
5.433 138.00mm
Datasheets
LNUN7472MTEJ
LNU 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals