LNUN7152MSEG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNUN7152MSEG
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 525V SCREW
Stock
22
In Stock :
22
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Series :
LNU
Leakage Current :
2.6mA
Height :
95mm
Diameter :
63.5mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2009
Lead Pitch :
28.6mm
Termination :
Screw
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Capacitance :
1500μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
3.858 98.00mm
Mount :
Chassis Mount
Voltage :
525V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Factory Lead Time :
21 Weeks
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
525V
Ripple Current @ Low Frequency :
7.2A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
10.08A @ 10kHz
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Test Frequency :
120Hz
Ripple Current :
7.2A
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Life (Hours) :
5000 hours
Datasheets
LNUN7152MSEG
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LNUN7152MSEG from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Chassis Mount, Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals, Voltage:525V, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-40°C~105°C, LNUN7152MSEG pinout, LNUN7152MSEG datasheet PDF, LNUN7152MSEG amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LNUN7152MSEG ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LNUN7152MSEG
LNU 1500μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 7.2A 2.500Dia 63.50mm -40°C~105°C Polar 28.6mm Radial, Can - Screw Terminals