LNUN7472MSEJBB
Mfr.Part #
LNUN7472MSEJBB
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 525V SCREW
Height Seated (Max) :
5.433 138.00mm
Series :
LNU
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ High Frequency :
21.28A @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
15.2A @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Capacitance :
4700µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
525V
Datasheets
LNUN7472MSEJBB
LNU 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals