LNUN7222MTEG
Mfr.Part #
LNUN7222MTEG
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 525V SCREW
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
12.88A @ 10kHz
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Capacitance :
2200µF
Height Seated (Max) :
5.433 138.00mm
21 Weeks
Voltage - Rated :
525V
Ripple Current @ Low Frequency :
9.2A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Datasheets
LNUN7222MTEG
LNU 2200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals