LNR1K473MSEN
Mfr.Part #
LNR1K473MSEN
Description
CAP ALUM 47000UF 20% 80V SCREW
Ripple Current @ Low Frequency :
12.7A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Capacitance :
47000µF
Ripple Current @ High Frequency :
14.605A @ 10kHz
Diameter :
63.5mm
Height Seated (Max) :
4.055 103.00mm
Terminal Pitch :
28.6mm
JESD-609 Code :
e3
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Length :
100mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
80V
Leakage Current :
5mA
Tan Delta :
0.25
Voltage - Rated :
80V
Reach Compliance Code :
Compliant
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
No
Datasheets
LNR1K473MSEN
LNR 47000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals