LNR1A104MSEN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNR1A104MSEN
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100000UF 20% 10V SCREW
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Pitch :
12.7mm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Tan Delta :
0.6
Voltage - Rated :
10V
Mounting Type :
Chassis Mount
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Surface Mount :
No
Length :
100mm
Diameter :
35mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Capacitance :
100000µF
Ripple Current @ High Frequency :
10.12A @ 10kHz
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Terminal Shape :
Binding Post
ECCN Code :
EAR99
Polarization :
Polar
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
3mA
Factory Lead Time :
21 Weeks
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Height Seated (Max) :
4.055 103.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
8.8A @ 120Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
JESD-609 Code :
e3
Series :
LNR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
LNR1A104MSEN
LNR 100000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals